Przejdź do treści

Organizacja to podstawa

W związku z wprowadzeniem regulacji odnośnie zasad odbioru odpadów segregacja śmieci stała się już nie tylko dobra dla środowiska, ale i dla naszej kieszeni. W zależności od miejsca, w którym mieszkamy, decyzja o segregacji może zaoszczędzić nam nawet kilkaset złotych w skali roku. Zawsze miło jest też mieć poczucie, że robimy wszystko tak, jak należy, a środowisko nie cierpi na naszej bezmyślności. W tym artykule przedstawiamy zasady sortowania, podpowiadamy też jak zarządzać naszymi odpadami tak, by segregacja nie stała się dodatkowym problemem i bardzo szybko weszła nam w krew.
Odpowiedź na pytanie „jak segregować śmieci” musimy zacząć od reorganizacji. Jeśli dotąd w Twoim domu znajdował się tylko jeden kosz, zmiany musisz zacząć od zaopatrzenia się w odpowiednie pojemniki oraz worki. Podstawowo potrzebować będziesz trzech dużych koszy (na tworzywa sztuczne i metal, papier i odpady zmieszane) oraz dwóch lub trzech mniejszych (na szkło oraz odpady biodegradowalne). Jeśli w Twojej miejscowości odbiór odpadów segregowanych odbywa się wyłącznie w odpowiednio oznaczonych workach, je również musisz zakupić.
Zapewne zastanawiasz się, gdzie pomieścić wszystkie te pojemniki. Segregowanie śmieci w domu nie stanowi większego problemu, nawet jeśli nie znajdziesz dodatkowego miejsca w kuchni, do dyspozycji masz zazwyczaj także garaż, piwnicę, pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię. Przy odpowiednim rozplanowaniu nawet nie odczujesz zmian. Sprawa komplikuje się znacznie na ograniczonej przestrzeni. Jak zatem segregować śmieci w bloku? Tutaj z pomocą przychodzą specjalne kosze do segregacji śmieci. Szczególnie warte uwagi są rozwiązania modułowe, łączą one w sobie nawet 4 pojemniki, które możemy ustawiać w słupku, jeden na drugim.

Co do czego? Jak się nie mylić?

Gdy zaopatrzysz się już w odpowiednie pojemniki, dwukrotnie przemyśl to, w jaki sposób je rozmieścisz. Dostępność koszy powinna być wprost zależna od tego, jakich śmieci w Twoim domu będzie najwięcej. Z doświadczeń naszych czytelników wynika, że najczęściej potrzebnymi są kosz na plastik, papier i odpady biodegradowalne. Żeby znaleźć konfigurację idealną, musisz jednak najpierw zapoznać się z tym, jak segregować śmieci, czyli potocznie: co do czego wrzucać.
• Pojemniki na tworzywa sztuczne i metal – wrzucamy butelki PET, nakrętki, woreczki i opakowania foliowe, kubeczki po jogurtach, kartony po sokach i mleku, puszki po konserwach i napojach, folię aluminiową, metale kolorowe, zakrętki od słoików, kapsle oraz opakowania po środkach czystości,
• Pojemniki na papier – wrzucamy wszystkie papierowe opakowania, karton, tekturę, zadrukowane kartki, papier szkolny i biurowy, zeszyty oraz torby i worki papierowe. Warto jednak pamiętać, że nie powinno wrzucać się papieru zatłuszczonego (przykładowo: opakowania po pizzy, zabrudzony element należy oderwać i wyrzucić do odpadów zmieszanych) oraz papieru lakierowanego i powleczonego folią.
• Pojemniki na szkło – butelki, słoiki oraz szklane opakowania po kosmetykach (pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać potłuczonego szkła, żarówek, ani ceramiki!)
• Pojemniki na odpady biodegradowalne – wrzucamy wszystkie odpadki warzywne i owocowe, resztki jedzenia, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew.
Do odpadów zmieszanych trafia wszystko to, co nie nadaje się do powtórnego przetworzenia. Nie wrzucamy tutaj tylko odpadów niebezpiecznych (baterii, akumulatorów, potłuczonego szkła, żarówek, toksycznej chemii i farb), elektrośmieci oraz leków. Pamiętajmy także, że standardowemu wywozowi nie podlegają odpady budowlane. Wszystkie te niestandardowe śmieci musisz niestety odwieźć do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wiesz już jak segregować śmieci, choć z początku będzie wymagało to od Ciebie większego zaangażowania i odrobiny zastanowienia, bardzo szybko staje się nawykiem. Ze względu jednak na to, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, bardzo szybko zapomnisz, że w ogóle segregujesz odpady, a środowisko i Twój portfel z pewnością Ci podziękują.